#83

Akordy v Gypsy Swingu

Akordy jako symbol harmonie skladby mají v Gypsy Swingu stejně jako v kytarovém jazzu své specifické poslání. Tam kde normální tříakordový kytarista vystačí se 3 až 4 akordy na každou písničku v jazzu je to spíš výjimka.

Rockoví kytaristé zašli ještě dál stačí jim dvouprsté powerchordy na vše, ale zase si to vynahradí sóly a baladami, kde ty powerchordy ani oni moc nepoužívají.

Moje první setkání s tříprstými gypsy akordy (tritóny) mi jakoby naznačovalo, že tady zapracovala romská lenost a snaha si vše zjednodušit, ale opak je pravdou. Akordy se sice drží po prvním naučení snadno třemi prsty, ale jejich seskládání do finální harmonie skladby je úžasná krása, která myslím dostane každého kytaristu, který se s tím poprvé potkal.

Mísí se zde jednak akordy s přívlastky 6/9 , maj7, dim7, m7b5 a dalšími s jejich hraním podobně jako se hrají akordová sóla, kde vyniká i basová linka harmonie a to že se akordy nehrají celou skladbu jen v jedné poloze ale v různých obratech.

V tomto kurzu se budu často odkazovat na publikaci Michela Horovwitze – Gypsy Rhythm, která se této problematice věnuje v podstatě na více jak 280 stranách. Příklady budu postupně publikovat na svém profilu v Soundslice

v Laznikách 3.9.2018

Hudební akademie Hudebka za Bukem je zaměřena především na klubovou výuku gypsy swingu a amatérského jazzu na kytaru, mandolínu, kontrabas a další nástroje použvané členy klubu JAZZ ZA BUKEM