Akordické značky = Chord symbols

Zdroj: Skripta Konzervatoře Jaroslava Ježka strana 20/98 kapitola 1.12

Akordické značky (chord symbols) jsou jedním z nejpoužívanějších způsobů zápisu harmonie, v hudbě jazzového okruhu typickým a samozřejmým. Čtení a zápis akordických značek je disciplínou, která vyžaduje dobrou znalost harmonie a určitou harmonickou představivost.

Akordické značky jsou míněny jako zjednodušený zápis harmonie, proto by obecně neměly být v zápisu příliš komplikované (pokud bychom měli příliš složité značky, bylo by možná jednodušší použít klasický notový zápis). Značka by měla obecně vyjadřovat především to, co v akordu musí být q to znamená především jeho základní kvalitu (durový, mollový, dominantní apod.), případně nějaký speciální záměr (alterace, přidaný či vynechaný tón apod.). Ne vždy to však znamená, že značka popisuje vše, co v daném akordu může být. To závisí do velké míry na stylovém kontextu é o tom více v kapitole Harmonie.

Systém stavby značek si můžeme představit jako jméno a příjmení. äKřestní jménoä je písmeno, které označuje základní tón akordu (C,Eb, F#). äPříjmeníä je označení všeho, co se nachází za prvním písmenem a označuje kvalitu é nebo chceteéli charakter é akordu od daného tónu. Podle äpříjmeníä identifikujeme, jestli akord patří například doärodinyä durových, mollových, či dominantních akordů. …


Hudební akademie Hudebka za Bukem je zaměřena především na klubovou výuku gypsy swingu a amatérského jazzu na kytaru, mandolínu, kontrabas a další nástroje použvané členy klubu JAZZ ZA BUKEM