Na úvod

#129

Zhruba měsíc jsem trávil přepisováním celého svého repertoáru za posledních 50 let (cca 1700 textů s akordy) do aplikace Songbook. Navázal jsem komunikaci s autorem a vyrazil za prvním potencionálním klientem tedy profesionálním hudebníkem o které vím, že má iPad a také má velký repertoár pro naše hospodská zpívání.

Kamarád Petr mne šokoval, když mi ukázal svůj iPad a v něm aplikaci OnSong, že mu ji nařídil kapelník Ivan, ať to mají v kapele stejné. Oddechl jsem si, když jsem zjistil že jsou datově obě aplikace kompatibilní tj. že obě podporují formát chordpro, který v řadě dalších zpěvníkových aplikacích umožňuje zadávat do textu písniček akordy tak, aby se daly zobrazit a definovat vlastní diagramy obratů a ty transponovat zobrazovat s kapodastrem a další podobné vychtávky.

Potom, jak je již u mne obvyklé, jsem si aplikaci koupil, převedl do ní většinu skladeb ze Songbook přes DropBox a začal zkoumat všechny funkce.

Songbooku mi stejné samostudium včetně české dokumentace trvala cca 3 dny, OnSong mi na první pokus zabral týden a ještě teď tsam objevuji nové a nové funkce, které sice nikdy nevyužiji, ale mé okolí si je již ode mne nechalo implementovat do kapely.

OnSong je pro kapelu vybavenou iPady a iPhony POKLAD stačí jeden aktivní uživatele a ten pak může všem ostatním v kapele:

  • během produkce přepínat skladby v playlistech a sadách přes WiFi nebo Bluetooth a každému hudebníkovi se může zobrazovat jiný soubor stačí když má stejný název
  • Přes MIDI příkazy je možno posílat a zobrazovat ve správném okamžiku světelné efekty a videa,
  • Promítat texty na televizi nebo projektor
  • Definovat schéma skladby
  • Posílat zprávy do ostatních iPadů a spoustu dalšího
  • OnSong je precizně zdokumentovaný s automatickým úsměvným překladem i do češtiny ale jeden pochopí