Až ztichnou bílé skály

#579

Zdroj: https://toulavej1.estranky.cz/…e-skaly.html

Hudbu složil Franta Korda a text napsal jeho bratr Jenda Korda (autor textu trampské hymny Vlajka). V roce 1929 vznikla na chatě ve Svatojánských proudech píseň Až ztichnou bílé skály, kterou Settlers Club nazpíval v roce 1932 do rozhlasu a vzápětí se v aranžmá Harry Hardena (N. Stoljarovič) objevila v doprovodu jeho orchestru na gramofonové desce.

Tady trochu infa o trampském sboru Settlers club. V roce 1930 působil Jenda Korda v Silver Staru, což byl osadní soubor LOK – Libřického osadního klubu. LOK uspořádal v listopadu 1930 I. všetrampský večer v pražské Lucerně, kde také účinkoval Silver Star rozšířený na 14 členů. Z tohoto souboru vybral a doplnil nový šestičlenný sbor (J. Korda, K. Brokenický, V. Konvička, R. Moš, V. Šavlík a P. Mrázek).

Vzhledem k tomu, že byli z různých osad, shodli se na názvu „osadníci“, ale protože již tehdy byly v módě anglické názvy – použili překlad „settlers“, a tak sbor od 4. prosince 1930 nesl název Settlers Club, později Setleři. V něm J. Korda působil patnáct let. Sestava se během let několikrát změnila – přišli a zase odešli Bohumil Dudař, Emil Martínek, Oldřich Kovář, Oskar Vait, J. Valtr, O. Tesař, až se nakonec ustálila sestava pod vedením Oty Petránka – Vašek Konvička, J. Maršík, J. Žák a B. Kupšovský. Písničky byly nejdříve upravovány výborným hudebníkem Karlem Brokenickým (bohužel zemřel v roce 1931) a také Frantou Kordou. V roce 1932 se ujal sboru populární herec Eman Fiala, který byl výborným učitelem a zároveň vystupoval se Settlery jako klavírista.

Teď už si pojďte tuhle krásnou trampskou píseň v podání Settlers Club za doprovodu orchestru Harry Hardena poslechnout.

Want to embed this slice in your own website? Copy and paste this code.


uniZZono na Facebooku uniZZono přihlášky na adresu karel@jacko.cz nebo telefonicky +420 604 111 1­02 Spotify Playlist