Webináře a jak na ně ?

#534

Anotace: Karel Jačko 22.03.20120


Musím přiznat, že jsem cca před 10-ti lety hodně pátral a zkoušel pro své školící účel, které hlavně zahrnují:

Výuku hudebních aplikací, kde je klíčovým prvkem přenášet souběžně hlas, obrazovku a interní zvuk z mého počítače (hudební aplikaceú případně zvuky osob, které se do webináře zapojují aktivně. musím říci, že jsem skončil na polovině cesty a vyzkoušel především:

  • Samotné YOuTube řešení, které v té době používali hlavně recenzenti her
  • Hangouts od Google
  • Koupil jsem si i licenci k G SUITE
  • Vyzkoušel jsem řešení, která používali předášející na webinářích, kterých jsem se účastnil, ale neměl jsme dost prostředků na jejich zakoupení

Zřejmě v této situaci nastala doba dalšího. testování a hledání jak

  • Cenově dostupných řešení pro mne
  • bezpatných řešení pro školské organizce
  • Otestovat i ty nejdražší varianty, nyní nabíze po dobu CORONA situace zdarma k otestování a vyhodnotit jejich ekonomickou návratnost

Přiznám že uvítám, každou dobrou radu a recenzi neboť hodlám svou penzi právě věnovat svým školením na dálku, když osobní styk např. v projektu NAUCMESE.CZ je paralyzován současnou situací ale také mou sníženou hybností a vzdáleností od Prahy

 Poslední informace o řešeních 2020

K otestování se mi zatím objevily na doporučení portálu MYTIMI.CZ

  • Videokonference Avaya Spaces
  • Google poskytl zákazníkům bezplatně Hangouts Meet , G Suite a G Suite EducationViz
  • Microsoft nabídl zdarma kolaborační nástroj Teams v rámci půlroční zkušební verze Office 365 E1.

Vlastní pátrání:

Zdroj: RVP.CZ

  • "OpenMeetings ":http://openmeetings.apache.org/ Webinářový systém OpenMeetings vznikl v roce 2006 a v současnosti jej zastřešuje Apache Software Foundation. Je nabízen pod licencí kompatibilní s GNU GPL. Patří mezi robustní prostředí s velkým množstvím funkcí a nastavení.
  • BigBluebutton nabízený pod svobodnou licencí je dalším volně dostupným prostředím. Je nutné jej provozovat na vlastním serveru. Komunita je aktivní a stabilní verze vycházejí častěji než v případě OpenMeetings.
  • Webinář jako placená služba: např. WEBINARE.CZ
    • Adobe Connect
    • WizIQ

SLužby firem jako Google a Microsoft

  • Skype for Bussines – Součástí serverových řešení a cloudových služeb firmy Microsoft je webinářové prostředí Skype for Business (bývalý Lync). Jedná se o stabilní a osvědčené řešení pro vedení webinářů. Nabízí standardní sadu funkcí (tabule, chat, správa souborů, …). Výhodou je integrace s dalšími službami Microsoftu (Active Directory) nebo Microsoft Office. K webináři/kon­ferenci se mohou připojit i externí účastníci. Je tedy využitelná i mimo firemní prostředí. Skype for Business je designovaný pro velká a složitá prostředí, má komplikované zřízení a nastavení. Následný provoz již funkčního řešení je považován za bezproblémový. Umožňuje připojit se k webináři pomocí webového rozhraní i pomocí desktopového klienta.
  • Google Hangouts a YouTube Live – Google Hangouts je komunikační platforma vyvinutá firmou Google. Zahrnuje běžné služby instant messagingu, videokonference, sdílení plochy a spolupráci mezi více uživateli.

YouTube Live (bývalý Google Hangouts on Air) je platforma pro IM a videochat s pokročilými možnostmi prezentace, sdílení plochy, spolupráce a záznamu od stejné firmy. Mezi největší výhody patří snadné používání bez nutnosti instalace či jiných technických dovedností.

Obě služby jsou úzce provázané na Google účet. Zatímco běžné hangouty jsou omezeny počtem 10 účastníků, v rámci YouTube Live je možné neomezené sledování, publikování, interakce účastníků i sledujících a následné sdílení na serveru Youtube.com, který zároveň slouží pro prezentování záznamů webináře. Služba se neustále vyvíjí a přibývají nové funkce.

  • ZOOM – Pokud pořádáte webináře pravidelně, oceníte pokročilý nástroj, kterým je ZOOM. Je sice placený (55 dolarů/měsíc), ale nabízí pokročilé možnosti, které oceníte. Můžete skrze něj streamovat na YouTube i Facebook, snadno si nastavíte uživatele nebo skupiny, pro které bude webinář určený a mnoho dalšího. Webinářů se může účastnit až 100 lidí, kteří mohou živě reagovat svými zprávami. Můžete využít funkce zdvojené obrazovky, v jedné uvidíte vaší prezentaci a v druhé zprávy a statistiky. K dispozici jsou přehledné reporty a celá škála nastavení. Pokud váháte, můžete si zdarma vyzkoušet demoverzi, která vám ukáže výhody tohoto nástroje.
  • Clickmeeting – Pokročilá služba, která je nabízena ve 3 cenových balíčcích a umožňuje pořádat webináře až pro 5 tisíc lidí. Službu lze propojit s celou řadou aplikací, od Facebooku či Twitteru až po YouTube aj. Můžete si zde snadno zobrazit statistiky vašich webinářů a po spojení s Paypalem lze pořádat i placené webináře. Webináře lze snadno nahrávat a pouštět později. Základní verze stojí 20 Euro, nejvyšší verze 135 Euro. Výhodou je 30-ti denní verze zdarma, díky které se můžete snadněji rozhodnout, zda tuto službu využijete.

Karel Jačko: Postupně sem budu přidávat odkazy na články, které budu nově dolaďovat a usazovat do konečné podoby